Yeni özellikleriyle bir kez daha geliyor – DIY Makeup’ın öyküsü

2021’de yayınlanan ilk CrazyLabs oyunu, kendi makyaj ve güzellik ürünlerinizi nasıl hazırlayacağınızı detaylandıran bir sosyal medya trendine dayanan bir simülasyon oyunu olan DIY Makeup idi.

 

Bu son derece viral trend, ilk olarak yayın ekibimizin ilgisini aylar önce çekti, ancak doğru ortağı arıyorlardı. Deneyimli bir ekibin bu trendi mükemmel bir oyun haline getirebileceğini biliyorlardı. Diğerlerinin yanı sıra Tricky Taps ve Light it UP’ın arkasındaki stüdyo olan Cameo ile daha önce elde ettiğimiz başarının yanı sıra, tekrar bir araya gelip parlak bir geleceği olan ışıltılı bir tema üzerinde birlikte çalışmaktan heyecan duyduk.

 

Şubat 2021’e hızlı bir geçiş yaparsak, DIY Makeup yayınlanma testi için piyasaya sürüldüğünü, ancak trendin etkisini kaybettiğini söyleyebiliriz. Görünüşe göre oyun ağırlıklı olarak makyaja odaklanırken, trend güzellik ürünlerine kaydı ve ekip video reklamlar için halihazırda farklı fikirler üzerinde beyin fırtınası yapmaktaydı. İzleyicileri oyunculara dönüştürmek için oyundaki saf eğlenceyi belirlemenin ve oyunlaştırmanın ne kadar önemli olduğunu her zaman vurgularız – ve durum da tam olarak buydu. Oyunun on milyonlarca kez indirilmesi için gereken her şeye sahip olduğunu biliyorduk, ancak o tamamlayıcı tada sahip olması gerekiyordu. Yoksa meyveli bir tat mı demeliyiz?

Yepyeni ve taptaze

TikTok’taki DIY(kendin yap) meyve maskelerine göz attığınızda, kalbiniz çarpacak kadar heyecanlanabilirsiniz, değil mi? Evet, işte bu! Tam aradığımız şey buydu – süper modaya uygun, süper trend ve süper eğlenceli! Ekip, DIY Makeup’a meyve maskeleri eklemek için hızla çalışmaya başladı. Yeni video reklamlar oluşturma yolunda olduğumuzdan, bu eğilimin gerçekten doğru çekiciliğe sahip olup olmadığına karar vermek için gereken verilere hızla sahip olacağımızı biliyorduk.

Fruit Mask video reklamları inanılmaz derecede başarılıydı ve CLIK Dashboard’umuzdaki sonuçlar oyun içi indirmelerde %200’lük bir artış gördük. Böylesine gerçek bir başarı ile anlamış olduk ki, bu yola daha yeni baş koymuştuk. Ekip, yeni trendi farklı platformlarda test etmeye devam etti ve bir sonraki adım, oyun ikonunda bir değişikliği test etmek oldu. Bil bakalım hangi oyun simgesi en üste çıktı?

Büyüme Stratejisi

Bu testler, oyunun Game Product ekibimizle geçirdiği sürecin bir parçasıydı. Yayınlama ekibi, oyunu listelerin zirvesine çıkarmak için stüdyoyla yakın bir şekilde çalıştı ve oyun dünya çapında piyasaya sürülmeye hazır olduğunda, Game Product ekibi oyunun başarılı bir şekilde ölçeklenmesine yardımcı olmak için işi devraldı. Büyüme stratejilerinin bir parçası olarak, meyve maskelerinin bir hit olduğu açık bir gerçek olmasına rağmen, bunu yavaş yavaş oyuna entegre ettiler ve yeni seviyeleri optimize edebilmek için her adımı titizlikle test ettiler. Ayrıca bu eklemeyi farklı seviyelerde test ettiler ve buna göre yeni bir level funnel oluşturdular. Yeni eklenti başarıyla uygulandıktan sonra, farklı uygulama mağazalarındaki ekran görüntülerine de eklendi. Sonuç şaşırtıcıydı – DIY Makeup, bir aydan kısa bir sürede 20 milyon indirmeyi geçmişti.

“Bu CrazyLabs ile ilk çalışmamız değildi, ancak karşılıklı çalışma sürecinin zamanla mükemmelleştiğine şüphemiz de yoktu. CrazyLabs, DIY Makeup hayata geçmeden çok önce ilişkimize yatırım yaptı”, diyor Cameo Games COO’su Jeppe Kjaersgaard Nielsen. “CrazyLabs, trendi liste başı bir oyuna dönüştürmek için tam olarak ihtiyacımız olan araçları verdi: CLIK SDK ve CLIK Dashboard. Meyve maskelerini eklemeye karar verdiğimizde Dashboard’daki kullanım raporları çok yardımcı oldu ve tüm süreci takip edebildik. Birlikte sonuçları dikkatlice ölçtük ve üst seviyede bir büyüme ile sonuçlanan yeni eklemeyi optimize ettik.”

Özet

Game Product ekibimiz hiçbir şeyi şansa bırakmaz. Bu örnek vaka raporundan bir şeyleri ders edinebiliyorsanız, onların test sürecini örnek alın ve oyuncularınıza yavaş yavaş yeni özellikler eklemeyi unutmayın. Yolun her adımını takip edin ve gördüğünüz popülerliğin, herhangi bir eklemeden değil, test ettiğiniz yeni özelliği uygulamanın sonucu olduğundan emin olun. Bu şekilde sektörde bir fark yaratırsınız.